لوگو تکتا استون
اسلب گرانیت سبز دانه اناری- تکتا استون

گرانیت چیست؟

گرانیت چیست؟ سنگ آتشفشانی است که بر اثر فوران ماگما که به سطح زمین می‌رسد و سرد می‌شود و عمل تشکیل سنگ در زیر زمین و در پوسته زمین (یک الی یک و نیم کیلومتری) اتفاق می‌افتد، یکی از مهم‌ترین سنگ‌های تزئینی هستند. به دلیل مقاومت بالایی که دارد در نمای خانه ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از سنگ گرانیت برای ساخت مجسمه و آثار هنری نیز استفاده می‌شود. غیر از آن برای نمای بیرونی خانه نیز می‌توان از گرانیت استفاده کرد. گرانیت از سنگ کوآرتز، فلدپاست پتاسیم (مواد معدنی که حاوی سدیم هستند)، پلاژیوکلاز و بیوتیت، آهک و عناصر شیمیایی دیگری تشکیل شده است. در آن رنگ های طوسی و صورتی دیده می‌شود. بسیاری از معبدهای هندو و بناهای مصری با این سنگ ساخته شده‌اند.

سنگ

ویژگی‌های سنگ گرانیت

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های گرانیت که آن را از سنگ‌های دیگر متمایز می‎کند، سختی آن است. اما کارکردن با این سنگ از کار با سنگ مرمر هم سخت‌تر است؛ زیرا به سختی فرم و شکل مورد نظر شما را به خود می‌گیرد. از این جهت این سنگ در گذشته زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گرفته است. نکته دیگری که یکی از ویژگی‌های گرانیت است؛ گرانیت در مقابل مواد اسیدی و مواد شوینده به راحتی از بین نمی‌رود و مقاومت بالایی دارد. درحالی که اسید ها ‌می‌توانند به سنگ مرمر آسیب جدی وارد کنند. به این منظور از سنگ گرانیت برای کفپوش آشپزخانه یا سرویس بهداشتی، بیشتر استفاده می‌شود.

تفاوت های سنگ مرمر با گرانیت

سنگ گرانیت از جمله سنگ‌های آذرین است که در زیر زمین تشکیل می‌شود؛ اما مرمر از جمله سنگ های دگرگونی است که بیشتر از کربنات سدیم تشکیل شده است. مرمر در واقع با فرایند دگرگونی سنگ های رسوبی مانند سنگ آهک و سنگ دولومیت به وجود می‌آید. که در نتیجه از ترکیب این سنگ ها و از طریق فرایندی کربنات سدیم دوباره به کریستال های سنگی تبدیل می‌شوند. سنگ مرمر بیشتر از گل، صدف، جلبک، مواد معدنی که پس از سالیان سال محکم شده‌اند و به مرمر تبدیل شده‌اند. این فرایند در نهایت باعث به وجود آمدن موزاییکی از سنگ‌های آهکی و دولومیتی می‌شود. در سنگ گرانیت دانه هایی دیده می‌شود این درحالی است که سنگ مرمر از جمله سنگ های یکدست است و همان‌طور که اشاره شد، گرانیت سنگ سخت و غیرانعطاف‌پذیری است:

به سختی برش می‌خورد.
به سختی می‌توان این سنگ را براق کرد.
به سختی می‌شکند و مقاومت بالایی دارد.
گرانیت سخت شکل می‌پذیرد و عمر بیشتری در مقایسه با سنگ مرمر دارد. گرانیت برای مکان‌ هایی مناسب است که انسان بیشتر با آن سرو کار دارد (برای مثال آشپزخانه و سرویس بهداشتی). به همین جهت در فرودگاه‌ ها، مراکز تجاری و هتل ها بیشتر استفاده می‌شود. براق‌بودن آن بیشتر از سنگ مرمر دوام دارد و در برابر انواع اسید مقاومت بالایی دارد و به همین دلیل برای راه پله ها نیز استفاده می‌شود. اما گرانیت در برابر لکه مقاومت کمتری دارد. سنگ مرمر در مقابل در برابر چربی مقاوم است؛ اما مقاومت زیادی در برابر مواد شیمیایی و اسیدی ندارد.معمولاً از مرمر برای داخل خانه و از گرانیت برای بیرون آن استفاده می‌شود.

گرانیت در معماری

در معماری هم برای نمای بیرونی خانه و هم برای داخل خانه استفاده می‌شود و خانه را آراسته و شیک می‌کند.

راه پله ها را نیز می‌توان با لایه های از گرانیت پوشاند. متریال سنگی (مانند گرانیت) مناسب برای قسمت بیرونی خانه نیز هست؛ زیرا مقاومت بالایی در برابر تغییرات آب و هوایی دارد. اما به طراحی دقیق احتیاج دارد و برای طراحی آن باید به محیط نیز توجه کرد. براساس شرایط محیطی باید متریال های مورد استفاده را ارزیابی کرد.

مهم‌ترین روش های پوشش سنگی برای خارج از خانه موارد زیر هستند:

طرح استفاده از سنگ های شکسته
با استفاده از حرارت بالا سنگ نصب می‌شود.
تکنیک bocciardatura که باعث می‌شود مقاومت سنگ بیشتر شود و سطح صیقلی‌تری داشته باشد.
تکنیک صیقلی که با خراش و صاف‌کردن سطح سنگ را صیقلی می‌کنند.
گرانیت در داخل

برای مکان های مختلف از جمله بانک و هتل نیز استفاده می‌شود و زیبایی خاصی به فضا می‌دهد.

طرز تمیز کردن گرانیت

گرانیت را باید بیشتر صیقلی و براق کرد. که برای این کار بیشتر از برس های کوچک مخصوص استفاده می‌شود. هر کدام از لایه ها به تنهایی تمیز می‌شود و بلافاصله برق می‌افتد.

نظرات شما عزیزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *